close
آخرین مطالب
 • تبلیغ شما در اینجا
 • طراحی سایت شخصی
 • طراحی سایت فروشگاهی
 • طراحی سیستم وبلاگدهی
 • سیستم سایت ساز اسلام بلاگ
 • مگا برد - پلتفرم خرید اینترنتی قطعات موبایل مگابرد
 • loading...
  YourAds Here YourAds Here

  آموزش بورس

  بازدید : 44
  شنبه 6 آذر 1400 زمان : 10:02

  در تعریفی ساده و قابل‌ درک از سرمایه‌گذاری می‌توانیم بگوییم که سرمایه‌گذاری تبدیل سرمایه مالی به یک یا چند نوع دارایی است. تبدیلی که با حفظ ارزش مالی سرمایه، در شرایطی به کسب سود سرمایه‌گذار نیز منجر شود. فاکتورهای مهمی مانند حجم سرمایه‌گذاری، میزان نقد شوندگی و سهولت تبدیل سرمایه‌گذاری به پول نقد و … از عوامل موثر در سرمایه‌گذاری هستند.

  بنابراین سرمایه‌گذاران باید بازارهای سرمایه‌گذاری را به خوبی بشناسند و برای سرمایه‌گذاری نسبت به عملکرد و ویژگی‌های آن‌ها آگاهی کامل را به دست آورند. به این ترتیب می‌توانند بهترین بازار برای سرمایه خود را انتخاب نمایند.

  خرید سهام شرکت‌ها در بورس یکی از بهترین روش‌ها برای حفظ ارزش پول است. سرمایه گذاری در بورس روش جالب و کاربردی برای کسب سود و حفظ ارزش پولی سرمایه‌گذار است. بازار سهام از نقدشوندگی زیاد برخوردار است و دردسرهای نقل و انتقالات دیگر بازارها مثل بازار مسکن یا بازار طلا و ارز را ندارد.

  علاوه بر این طی چند سال گذشته بازار سرمایه با فاصله بیشترین بازدهی را نصیب سرمایه‌گذاران خود کرده است. این بازدهی قابل توجه بازار بورس را پیشتاز بازارهای موازی می‌کند.

  ساز و کار معاملات در بورس

  قیمت سهام در بازار بورس و اوراق بهادار، با عرضه و تقاضا مشخص می‌شود. این امر به دو طرف معامله اجازه می‌دهد تا با توجه به شرایط موجود قادر به تغییر قیمت‌ها باشند. به عبارت دیگر خرید و فروش اوراق بهادار در سامانه معاملات بورس بر اساس ساز و کار حراج انجام می‌شود. این حراج یک حراج کاملا پیشرفته و مکانیـزه است و با حراج سنتی تفاوت دارد. حراجی که اولویت اول آن، قیمت مناسب و اولویت دوم آن، زمان ارائه سفارش است.

  اما با توجه به تعدد و تنوع قیمت‌های وارد شده در سامانه معاملات، دقیقا چه زمانی، خرید و فروش در سامانه معاملات انجام می‌شود؟ زمانی که قیمت پیشنهادی خرید و قیمت پیشنهادی فروش با هم برابر شوند معامله انجام می شود. در این حالت، سامانه معاملات به طور خودکار خرید و فروش را انجام داده و به سرعت سفارش‌های انجام شده، از صف خرید و فروش حذف می‌شوند. صندوق سرمایه گذاری مشترک

  نحوه تغییر کارگزار ناظر سهام

  برای شروع معامله در بازار بورس باید کد بورسی دريافت کنید؛ اما قبل از دریافت کد بورسی برای معامله نیاز به یک کارگزار رسمی دارید. کارگزاری واسط بین معامله‌گر و بازار بورس است که وظیفه دريافت سفارشات خرید و فروش سهام و انتقال آن‌ها را به سامانه معاملاتی بورس دارد.

  شما به عنوان یک سرمایه گذار از طریق کارگزار خود سهامتان را معامله می‌کنید. در واقع شرکت‌های کارگزاری هم مبلغ اندکی را به عنوان دستمزد این کار از حساب شما نزد آن کارگزاری، برداشت می‌کنند. انتخاب یک کارگزاری مناسب و معتبر هم در شمار اقدام‌هایی قرار می‌گیرد که باید زمان ثبت نام در بورس انجام دهید. سعی کنید تا شرکتی را بیابید که کمترین میزان دستمزد را دریافت کند و بالاترین سطح خدمات را نسبت به دیگر شرکت‌های کارگزاری ارائه دهد.

  اما گاهی پس از دریافت کد بورسی و شروع فعالیت در بازار، ممکن است به دلایل مختلفی مانند نارضایتی از خدمات ارائه شده یا سرعت پایین معاملات و ... تصمیم به تغییر کارگزار ناظر خود بگیرید. اما نحوه تغییر کارگزار ناظر به چه صورت است؟

  اگر قصد تغییر کارگزار ناظر برای یک نماد را داشتید، همیشه نیاز نیست تا سهامتان را در کارگزاری اول که سهم را با آن خریداری کرده‌اید به فروش رسانده و در کارگزاری دوم مجددا آن سهم را خریداری کنید. این امکان وجود دارد که در کارگزاری دوم به صورت آنلاین درخواست تغییر کارگزار ناظر را برای نماد ثبت کنید. به این ترتیب کارگزار ناظر سهم حداکثر تا 48 ساعت بعد از ثبت درخواست به کارگزاری دوم تغییر می‌کند. حال می‌توانید سهم موردنظر را در پرتفوی خود در کارگزاری جدید مشاهده کنید.

  اگر در گذشته سهمی را خریداری نموده‌اید ولی الان در پرتفوی کارگزاری فعلی‌تان آن را مشاهده نمی کنید، یعنی کارگزار ناظر سهم کارگزاری فعلی شما نیست. اما چطور کارگزار سهم را پیدا کنیم؟ برای این کار به سامانه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کنید. در این سایت می‌توانید موجودی تمامی دارایی‌های خود را مشاهده کنید و اگر به برگه خرید سهم نیاز دارید، آن را دریافت کنید.

  نوسانگیری در بورس

  نوسان ‌گیری در بورس یک نوع استراتژی معاملاتی محسوب می ‌شود که به دنبال استفاده از تغییرات سریع قیمت ها است. کسب سود از این نوع معاملات روش دشواری است ولی به دلیل جذابیت آن و کسب سریع سود، طیف وسیعی از معامله گران در بازار سرمایه به دنبال این روش برای کسب بازدهی هستند. دو مسئله مهم برای موفقیت در این معاملات شناسایی سهام مناسب جهت نوسان ‌گیری و تعیین نقطه مناسب جهت خرید و فروش است.

  شما می‌توانید در چندین کارگزاری حساب معاملاتی داشته باشید. قبل از شروع نوسانگیری در بورس باید دوره آموزش نوسان گیری در بورس را بگذرانید. آموزش نوسان گیری در بورس نیاز به زمان و کسب تجربه دارد.

  سهامدارانی که ریسک‌پذیرتر هستند و محدودیت سرمایه ندارند، معمولاً به معاملات کوتاه‌مدت و نوسان‌گیری علاقه‌ نشان می‌دهند. نوسان‌گیری ممکن است ۲ هفته تا حداکثر ۱ ماه سرمایه‌ شخص را درگیر کند. آن‌ها برای این‌کار سهم‌هایی را که در یک بازه‌ی زمانی بین دو قیمت در حال نوسان هستند را پیدا می‌کنند و آن را در پایین‌ترین قیمت می‌خرند و پس از چند روز در قیمت بالا می‌فروشند. به همین ترتیب نوسانگیران سهم را در قیمت پایین خریده و مجدد در قیمت بالا می‌فروشند. آن‌ها این کار را تا زمانی که نمودار سهم این قابلیت را به آن‌ها می‌دهد، انجام می‌دهند. تحلیل تکنیکال از مهم‌ترین مهارت‌های لازم برای نوسان‌گیری است.

  نوسان‌گیران برای نوسان گیری در بورس به ارزش بنیادی شرکت‌ها توجه کمتری نشان می‌دهند و توجه اصلی آن‌ها بیشتر بر روند قیمتی سهم است. افراد نوسان‌گیر، با استفاده از تحلیل تکنیکال و شناسایی و بررسی نقاط حمایتی و مقاومتی، به خرید سهام در کف و سپس فروش آن در سقف اقدام خواهند کرد.

  افرادی که به دنبال نوسان گیری در بورس هستند، به ۲ دسته تقسیم می‌شوند:

  1. دسته‌ی اول افرادی هستند که آغازکننده‌ موج صعودی در سهم هستند.

  2. دسته‌ی دوم از نوسان‌گیران هم موج‌سوار هستند؛ آن‌ها بر موج ایجاد شده سوار شده و روند را پیش می‌برند. دسته نوسانگیران حرفه‌ای در بورس بیش‌تر از دیگر معامله‌گران از اطلاعات نهانی شرکت و برنامه‌هایی که در آینده دارد، خبر دارند. نوسان‌گیران به واسطه‌ی ارتباط با بازیگران سهم و اخبار مهم شرکت، قادر خواهند بود تا در اولین گروه‌های وارد شده به سهم باشند و بتوانند از نوسانات قیمتی بهره گیرند. در نهایت زمانی‌که اطلاعات شرکت به صورت عمومی منتشر شوند، نوسان گیران حرفه‌ای از سهم‌ خارج خواهند شد. رفع گره معاملاتی برای نمادهایی می باشد که فقط در بورس معامله می‌شوند.

  سخن پایانی

  بازار بورس اوراق بهادار بازاری با شفافیت مالی زیاد است که سرمایه گذاران زیادی را به خود جذب کرده است. کارگزاری‌ نهاد مالی واسطه‌ای است که انجام معاملات را برای افراد ممکن می‌کند. کارگزاری به سرمایه‌گذاران علاقه‌مند به معاملات اوراق بهادار کمک می‌کند تا معاملات خود را سریع‌ و راحت‌ انجام دهند.

  در بازار سرمایه دارایی سهامداران باید زیر نظر کارگزار قرار گیرد. به این کارگزار، کارگزار ناظر گفته می‌شود. افراد می‌توانند با مراجعه به هر کارگزاری نسبت به خرید سهم اقدام کنند.

  گال چیست و برای درمان آن باید چه کار کرد؟
  نظرات این مطلب

  تعداد صفحات : -1

  درباره ما
  اطلاعات کاربری
  نام کاربری :
  رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  خبر نامه


  معرفی وبلاگ به یک دوست


  ایمیل شما :

  ایمیل دوست شما :  چت باکس
  captcha


  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 32
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 20
 • بازدید کننده امروز : 21
 • باردید دیروز : 0
 • بازدید کننده دیروز : 1
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 35
 • بازدید ماه : 93
 • بازدید سال : 1378
 • بازدید کلی : 2684
 • کدهای اختصاصی